خالی کردن سطل زباله در اندروید (قسمت اول)

پر شدن سطل زباله در تلفن اندرویدی شما می‌تواند عملکرد آن را کند یا مختل کند. فایل‌های موقت، بارگیری‌های غیرضروری و حافظه پنهان برنامه‌ها با عملکرد ضعیف می‌توانند باعث شوند دستگاه اندرویدی شما سرعت و کارایی کمتر باشد. خالی کردن سطل زباله در اندروید و خلاص‌شدن از شر این موارد غیرضروری می‌تواند تجربه کاربری شما را در گوشی اندرویدتان بهبود بخشد.

اگر نمی‌دانید که چگونه فایل‌های سطل زباله را در اندروید خالی کنید، ما در ادامه کاری که باید انجام دهید را برایتان شرح می‌دهیم.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

اندروید مانند سیستم عامل دسکتاپ، سطل بازیافت (Recycle bin) ندارد. با این حال، مراحلی وجود دارد که می‌توان برای حذف حافظه پنهان، فایل‌های داده برنامه و سایر موارد غیرضروری انجام داد.

توجه: مراحل زیر ممکن است برای همه گوشی‌های اندرویدی یکسان نباشد، اما می‌توانید متوجه شوید که به دنبال چه چیزی در تنظیمات گوشی خود باشید.

چگونه کش و داده های اپلیکیشن اندروید را پاک کنیم؟

هنگامی که از برنامه‌های مختلف در گوشی تلفن خود استفاده می‌کنید، این برنامه‌ها، فایل‌ها و داده‌های مختلفی را برای استفاده بعدی جمع‌آوری می‌کنند. پاک کردن حافظه پنهان یا داده‌های یک برنامه می‌تواند به بازیابی فضای ذخیره‌سازی گوشی شما کمک کند.

پاک کردن حافظه نهان برنامه گوشی‌های اندروید از زمان عرضه اندروید 4.2 تغییر زیادی نکرده است. اما اگر از یک تلفن مدرن با نسخه اخیر اندروید استفاده می‌کنید، بنابراین این آموزش ارزش یادگیری دارد.

برای پاک‌کردن حافظه پنهان برنامه‌های اندروید و فایل‌های داده:

 1. برای شروع تنظیمات گوشی خود را باز کنید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

 1. در این مرحله شما باید به منوی برنامه ها دسترسی داشته باشید. این بسته به دستگاه اندرویدی شما متفاوت خواهد بود. برای مثال، ممکن است لازم باشد این مسیر Storage > Other Apps)، (Storages > Apps را طی کنید یا به سادگی Apps را فشار دهید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

 1. با توجه به مدل گوشی‌تان، روی برنامه‌ای که می‌خواهید حافظه پنهان آن را پاک کنید، منوی برنامه‌ها (Apps) یا ذخیره‌سازی برنامه‌ها (Apps storage) را لمس کنید.
 2. بسته به دستگاهتان، ممکن است لازم باشد در منوی اطلاعات برنامه، Storage را لمس کنید. اگر این مورد لازم نیست از این مرحله بگذرید.
 3. دکمه Clear cache را لمس کنید تا حافظه پنهان فایل‌ها پاک شوند.
 4. برای مثال، پاک کردن داده‌های ذخیره‌شده، حافظه پایگاه‌های داده، ورود به سیستم یا بازی‌های ذخیره‌شده را حذف نمی‌کند. برای پاک کردن کامل همه چیز، روی Clear Storage (یا Clear data) ضربه بزنید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

نکته مهمی که هنگام پاک‌کردن داده‌های برنامه باید به‌خاطر داشته باشید، این است که همه تنظیمات، فایل‌ها، حساب‌ها و موارد دیگر حذف می‌شوند و برنامه به حالتی که برای اولین بار آن را دریافت کردید، برمی‌گردد.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

چگونه اپلیکیشن‌های غیرضروری را در اندروید حذف نصب  (Uninstall) کنیم؟

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند حجم زیادی از فضای ذخیره‌سازی گوشی شما را اشغال کند، برنامه‌هایی است که نصب می‎کنید. شاید شما جدیدترین بازی را دانلود کرده‌اید اما هرگز آن را بازی نکرده‌اید و تنها فضای ذخیره‌سازی را اشغال کرده‌اید.

برای حذف برنامه‌ها و بازی‌های استفاده نشده اندروید باید:

 1. برنامه‌ای که می‌خواهید حذف کنید را در صفحه اصلی پیدا کنید یا در گوشی خود آن را جستجو کنید.
 2. دستتان را برای مدت طولانی روی آیکون برنامه فشار دهید، سپس Uninstall را از منو انتخاب کنید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

 1. سپس روی OK در پیام تاییدی که روی تلفن شما ظاهر می‌شود، ضربه بزنید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

نحوه حذف فایل‌های دانلود شده در اندروید

شما ممکن است در طول زمان فایل‌های زیادی را تلفن اندرویدی خود دانلود ‌کنید، اما بیشتر اوقات آنها را فراموش خواهید کرد. در حالی‌که آنها در پوشه دانلودها قرار دارند و فقط فضا را اشغال می‌کنند.

برای حذف فایل های دانلود شده در اندروید باید :

 1. فایل منیجر گوشی خود را باز کنید. به طور معمول، File Manager یا My Files نامیده می‌شود.

می توانید فایل منیجر خود را در لیستی که همه برنامه‌هایتان در آن وجود دارد، جستجو کنید. اگر در دستگاه Android خود آن را نمی‌بینید، برنامه Files by Google را امتحان کنید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

 1. در برنامه مدیریت فایل خود، پوشه Downloads را باز کنید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

 1. هر فایلی که می‌خواهید حذف کنید را انتخاب کرده و سپس روی نماد سطل زباله در بالای صفحه ضربه بزنید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

 1. با لمس دکمه OK، تایید کنید که می‌خواهید موارد را حذف کنید.

خالی کردن سطل زباله در اندروید

در قسمت بعدی این مطلب به بررسی سایر روش‌های خالی کردن سطل زباله در اندروید خواهیم پرداخت. با ما همراه بمانید.

 

منبع : وبسایت groovypost